فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER

پيشگفتار
بسم اللَّه الرحمن الرحيم مطالعه ى تاريخ آدمى را با شگفتى هاى فراوانى روبرو مى سازد، رويدادهايى كه گاه غرابت آن گونه اى است كه بيشتر به افسانه مى ماند تا واقعيت. داستان سنگ دلى ها، شقاوت ها، بى رحمى ها، حقارت ها و ذلت هايى كه انسان براى دست يافتن به متاع دنيا به آن تن داده است، واقعاً هر خواننده اى را بهت زده مى كند.
از جمله شگفت ترين اين داستان ها، ماجراى اهل بيت پيامبر و رفتار امت او با ايشان است، داستان غم انگيز فاطمه زهرا عليهاالسلام كه هر قلب منصفى را غرق در اندوه مى سازد و هر ذهن انديشنده اى را به تأمل فرامى خواند، كه چرا ياران پيامبر! همراهان پيامبر! دوستان پيامبر! با زهراى او چنان كردند؟ چرا وقتى ميان كوچه هاى مدينه در برابر ديدگان مردمى كه تا چند روز پيش در نماز به پيامبر اقتدا مى كردند، در كنارش شمشير مى زدند، سخنانش را به عنوان كلام خدا با گوش جان مى شنيدند و به او ايمان آوردند، زهرا را سيلى زدند، خانه اش را سوزاندند ، پهلويش را شكستند و دارايى اش را تصاحب كردند، آنان تنها خيره خيره نگريستند و دم برنياوردند؟ ممكن است با خود بگوييم: لابد مردم، اهل بيت پيامبر را نمى شناختند، و حتماً زهرا را زنى مى دانستند همچون ديگر زنان امّا نگاهى ديگر به برگهاى تاريخ ترديدى در بطلان اين نظر باقى نمى گذارد، بگذريم از آنكه چنين رفتارى با يك زن غير مسلمان روا نبود، چه رسد به يك زن مسلمان، دختر پيامبر كه جاى خود دارد.
چگونه مى شود مسلمانان زهرا را نشناخته باشند؟ مگر نه اين است كه پيامبر در برابر ديدگان آنان بارها و بارها او را برترين زنان جهان مى شمرد، دستش را مى بوسيد، «مادر پدر» مى خواندش، پاك از همه ى آلودگى ها مى شمردش كه ريشه اش از بهشت است و بوى بهشت مى دهد.
مگر مردم نشنيده بودند كه پيامبر گفته بود زهرا پاره تن من است، خشم او خشم من است، و خشم من، خشم خداست. مگر نديده بودند كه پيامبر چندان از فراق زهرا دلش مى گرفت كه هرگاه مى خواست به سفر رود در آخرين لحظات به ديدار زهرا مى رفت و هرگاه از سفر باز مى آمد نخستين كسى كه به ديدارش مى شتافت زهرا بود؟ آرى، اين همه را ديده و شنيده بودند، اما پس چرا با او چنان كردند كه كردند. آيا پيامبر از ايشان خواسته بود كه مزد رسالتش را اينگونه دهند؟ اين پرسش ها همچنان در ذهن هر تاريخ پژوهى موج مى زند.
اين امواج آنگاه كه به كتابهاى روايى اهل تسنن مراجعه مى شود همچون كوهى سر بلند مى كند و بر ساحل ذهن مى كوبد.
شگفتا! گمان مى كرديم مقام شامخ اهل بيت پيامبر تنها از زبان شيعيان شنيده و از قلم ايشان گذشته و در كتابهاى آنان ضبط شده است.
هرچند دستهاى خيانت كار فراوانى كوشيد نور فضائل اهل بيت را خاموش سازد، اما خداوند اراده كرده است كه نور خود را همچنان تابناك قرار دهد، هرچند كافران و مشركان و منافقان ناپسند دارند.
با نگاهى گذرا به كتابهاى روايى اهل سنت انسان با مجموعه ى عظيمى از روايات مواجه مى گردد كه در آن سخن از زهرا، على، حسن و حسين است و اينكه اينان از هر گناهى پاك هستند، جان پيامبر و جانشين پيامبرند، عزيزترين مردم نزد خداوندند، دوستان آنان را خداوند دوست دارد و دشمنانشان را دشمن، هر كه به راه آنان رود و آنان را مقتداى خويش سازد، سعادتمند است و هر كه جز اين كند، از سعادت محروم.
ممكن است گمان شود اين روايات نزد اهل سنت فاقد اعتبار و ارزش است و از اين رو نمى توان به آنها احتجاج نمود. اما با كمال شگفتى مى بينيم اين روايات در معتبرترين كتابهاى اهل سنت آمده و سندهاى آن، به اعتراف عالمان بزرگ اهل تسنن، از وثاقت و صحت كامل برخوردار است. بسيارى از اين روايات در چندين كتاب معتبر نقل شده و برخى از آنها در يك كتاب چندين بار ضبط گشته است.
آرى، اهل سنت خود روايت كرده اند كه خشم فاطمه موجب خشم خدا مى گردد، و همانان روايت كرده اند كه فاطمه از ابابكر خشمگين شد، او را نفرين كرد و اجازه نداد در تشييع جنازه اش حاضر گردد و بر او نماز گذارد.
علامه سيد مرتضى حسينى فيروزآبادى در تلاشى سترگ براى نشان دادن حقانيت تشيع، در كتابهاى معتبر روايى اهل سنت پژوهش نمود و آنچه درباره ى اهل بيت در آنها يافت برگزيد. و در مجموعه اى ارزشمند به نام فضائل الخمسة من الصحاح الستة [ اهل سنت، از ميان تمام كتابهاى روايى خود، شش كتاب را بيش از همه ارج مى نهند و مقدس مى شمارند و پس از قرآن جاى مى دهند. اين شش كتاب را «صحاح ستة» مى نامند، كه منابع اصلى مؤلف گرامى را تشكيل مى دهند. ] تنظيم و تبويب نمود. جزوه ى حاضر ترجمه ى بخش مربوط به فضايل حضرت فاطمه سلام الله علیها از آن كتاب ارزشمند است كه سال ها پيش به قلم نگارنده آمده بود و اينك ويرايش دوم آن توفيق انتشار مى يابد. و ما توفيقى إلَّا باللَّهِ العلىّ العظيم والحمدللَّه ربّ العالمين شهر مقدّس قم- حوزه ى علميه على شيروانى 17/ 2/ 79
الصفحة الرئیسیة من نحن |  الاتصال بنا |  الأهداف

faraa.ir