فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


زائر رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم فاطمه علیها السلام
يکي از مسائل اخلاقي ارزشمند که شايسته است هر مسلماني بعنوان يک فضيلت اخلاقي در خود ايجاد و حفاظت کند علقه و شيدائي نسبت به رسول گرامي اسلام‏«صلي الله عليه وآله» و زيارت و ديدار آن حضرت در حال حيات آن بزرگوار و پس از حيات ايشان است در کتب اخلاقي از اين حالت و رفتار به عنوان يک ارزش اخلاقي ياد شده و در روايات ديني بر آن تکيه بسيار شده است.
از سوئي يکي از معنوي‏ترين و زيباترين روحيات حضرت زهرا «عليها السلام» دوستي و ارزشمندي زيارت و ديدار حضرت رسول «صلي الله عليه وآله» در حيات و ممات ايشان بود.
حضرت زهرا«عليها السلام» براي ديدار مقدسِ بزرگترين وليّ خدا يعني حضرت رسول‏«صلي الله عليه وآله» ارزشي والا و فوق‏العاده قائل بودند و به آن اهميتي ويژه مي‏دادند به شکلي که براي ايشان زيارت حضرت رسول نوعي کار معنوي، عبادت و ارتزاق معنوي به حساب مي‏آمد و به تصريح آن بزرگ بانو يکي از سه انتخاب ايشان از دنيا است که مقارنت زيارت و ديدار حضرت رسول «صلي الله عليه وآله» در انتخاب حضرت زهرا«عليها السلام» با تلاوت قرآن و انفاق في سبيل‏الله ارزش آن را مشخص مي‏کند.
قالت فاطمة «عليها السلام»:
حُبِّبَ اِلَيَّ مِنْ دُنْياکُمْ ثَلاثٌ: تِلاوَةُ کِتابِ اللَّهِ وَالنَّظَرُ في وَجْهِ رَسُولِ اللَّهِ وَ الْاِنْفاقُ في سَبيلِ اللَّهِ.[1] .
[از دنياي شما سه چيز محبوب من است 1- تلاوت قرآن 2- نگاه به چهره رسول خدا«صلي الله عليه وآله» 3- انفاق در راه خدا.]
به عبارتي حضرت زهرا «عليها السلام» با اينکه خود فردي از خانواده عترت طاهره و از اهل کساء است امّا خود از طرفي متمسک به قرآن و يا ثقل اکبر و از سوئي همراه و متمسک به برترين انسان از اهل کساء يعني شخص رسول‏اللّه است او بهترين و برترين ارادتها و محبتها را به محضر قرآن و رسول گرامي اسلام‏«صلي الله عليه وآله» تقديم مي‏نمود.
با توجه به اين سيره عملي در زندگي فاطمه زهرا «عليها السلام» لازم و شايسته است همه ما نيز در صدد بالا بردن و ارتقاء پيوند عاطفي با روح مقدس رسول خدا باشيم و از سيره عملي زندگي رسول خدا و زيارت او از راه دور و نزديک در مدينه استفاده و بهره بيشتر ببريم.
چند روايت در ارزش زيارت حضرت رسول «صلي الله عليه وآله»:
قال رسول الله «صلي الله عليه وآله»: مَنْ زارَني حَيّاً وَ مَيِّتاً کُنْتُ لَهُ شَفيعاً يَوْمَ الْقِيمَةِ.
[هر کس در حيات و يا ممات مرا زيارت کند روز قيامت او را مورد شفاعت قرار مي‏دهم.]
قال رسول الله «صلي الله عليه وآله»: فَمَنْ زارَني بَعْدَ وَفاتي فَکَاَنَّما زارَني في حَياتِي.[2] .
[هر کس مرا پس از حياتم زيارت کند مانند آنست که در زمان حياتم به زيارت من آمده است.]

[1] نهج‏الحياة/ ح 164/ ص 271.
[2] بحارالانوار/ ج 43/ ص 58
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir