فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


زيبائيهاي فاطمه علیها السلام
خوبيها و صفات برجسته، يا مربوط به ظاهر انساني است که زبان، چشم، گوش، دست و پا، چگونه بگويد، ببيند، بشنود و عمل کند؛ که درستيِ کار اينها، بهترين معرفي شخصيت انسانها خواهد بود.
1- اما زبان فاطمه اطهر«عليها السلام»، آنچنان زباني است که عايشه در باره‏اش مي‏گويد: "زباني راستگوتر از زبان فاطمه جز پدرش نديده‏ام."
قالت عائشة: ما رَأَيْتُ اَحَداً قَطُّ اَصْدَقُ مِنْ فاطِمَةَ غَيْرَ اَبِيها.
2- اما چشم زهرا «عليها السلام»، آنچنان است که پدرش از بهترين چيزها براي زن از دخترش مي‏پرسد: در پاسخ مي‏گويد: "زن مردي را نبيند، و مردي هم او را نبيند." مرد کوري از فاطمه‏«عليها السلام» اجازه ورود مي‏خواهد. فاطمه «عليها السلام» خود را مي‏پوشاند؛ نبي گرامي مي‏فرمايد: "چرا خود را پوشانيدي؟ او که نمي‏بيند!" در پاسخ پدر مي‏گويد: "او مرا نمي‏بيند ولي من او را مي‏بينم؛ او استشمام بو مي‏کند." پيغمبر که اين سخن و حالت غيرعادي را از دخترش ديده فرمود: "گواهي مي‏دهم که تو پاره‏اي از من هستي."
3- اما گوش بتول، آنچنان گوشي است که زماني دو آيه مربوط به جهنم به پدرش نازل مي‏شود، پدرش سخت مي‏گريد. فاطمه «عليها السلام» به پدرش مي‏گويد: "جانم به قربانت چرا گريه مي‏کنيد؟" نبيِّ اکرم مي‏فرمايد: "به خاطر آن دو آيه." همين که فاطمه‏«عليها السلام» اين سخن را مي‏شنود، به زمين افتاده و مي‏گويد: "واي، پس واي بر آنکسي که وارد جهنم گردد."
4- اما دست راضيه، آنچنان بود که از بس دسته دستاس را چرخانده بود، دستش مجروح شده بود، و باز همين دست بود که در شب عروسيش پيراهن عروسي را به فقير و گدا داد، و چه بسيار کارهاي خير ديگري که همين دست انجام داده است.
عَنِ الزُهَري قالَ: لَقَدْ طَحَنَت فاطِمَةُ بنتُ رَسولِ اللَّهِ حَتّي مَجَلَتْ يَداها وَ طَبَّ الرَّحي فِي يَدِها.
5- اما پاي مرضيه، آنچنان بود که حسن بصري گويد: "اعبد اين امت، فاطمه‏«عليها السلام» است. چنان براي عبادت ايستاده بود که پاهايش ورم کرده بود." و عايشه مي‏گويد: "فاطمه راه مي‏رفت به مانند راه رفتن رسول خدا." (ممکن است حديث معناي وسيع‏تري داشته باشد.)
الحسنُ البصريُّ: ما کانَ فِي هذِهِ الأُمَّةِ اَعْبَدُ مِنْ فاطِمَةَ کانَتْ تَقُومُ حَتَّي تَوَرَّم قَدَماها. عن عائشه قالت: اَقْبَلَتْ فاطِمَةُ تَمْشِي کَاَنَّ مَشْيَتُها مَشْيَة رَسُولِ اللَّهِ «صلي الله عليه وآله».
6- اما زيبائي جمال او و اين روشنايي چهره زهرا«عليها السلام» بود که آنچنان مي‏درخشيد که در ماه رمضان بر روشنائي ماه فزوني داشت. روايات روشناي چهره زهرا «عليها السلام» بسيار است.
7- امّا زيبائي اخلاق او و اين اخلاقِ محدّثه بود که زماني بانويي ده مسئله از مسائل نماز را، پي در پي از محدثه مي‏پرسد، و آن حضرت همه را با گشاده‏رويي پاسخ مي‏دهد.
8- و اين قلب پر مهر فاطمه‏«عليها السلام» بود که امام موسي بن جعفر «عليه السلام» مي‏گويد: "روش فاطمه «عليها السلام» اين بود که در شبها در حال عبادتش به مردم دعا مي‏کرد و براي خود دعا نمي‏کرد و زماني که از جهتش جويا مي‏شوند، در پاسخ مي‏فرمايد: اول همسايه، سپس خانه" و اين روايت به شکل ديگري هم نقل شده است.[1] .

[1] حماسه‏اي بي‏نظير در کنار بستر زهرا«عليها السلام» / محمد حسين بروجردي/ ص 62،57.
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir